Edukacja poprzez zabawę.

Dziecko pochłania wiedzę na wszelkie sposoby. Poprzez naukę, naśladowanie, obserwowanie otaczającego je środowiska, ale także poprzez zabawę. Każde dziecko jest inne, każde z nich to indywidualność. Na przyswajanie wiedzy przez dziecko mają wpływ trzy główne czynniki : 


  • wrodzone cechy dziecka, 
  • środowisko szkolne
  • środowisko domowe


Dziecko to bardzo wrażliwa istota i często bardzo szybko traci wiarę w siebie i swoje możliwości. Każde niepowodzenie w szkole zniechęca dziecko do nauki. Ważne jest, aby przyswajanie wiedzy przez dziecko było ciekawe, różnorodne i łatwe w przekazie. Nawet jeśli konkretnemu dziecku idzie słabiej niż pozostałym warto zastosować pozytywne bodźce. Powtarzać mu, ze teraz  się nie udało, że następnym razem na pewno pójdzie lepiej, że poćwiczymy i osiągniemy wspólnie zadowalający efekt. Kształtowanie wiary w siebie u malucha jest bardzo ważne. Musi ono wiedzieć , że nie zawsze się wygrywa, że często na swojej drodze spotkamy kogoś , kto  wykonują daną czynność lepiej od Nas.    Wiara w samego siebie to podstawa w dalszym rozwoju i edukacji dziecka.  I tu właśnie idealnym sposobem na sprawdzenie jak dziecko funkcjonuje w grupie , jak radzi sobie z porażkami i wygranymi jest gra planszowa. Zabawa , podczas której dziecko wchodzi w interakcje społeczne, uczy się przegrywać i cieszyć wygraną. Pokazujemy mu jak wspierać przegranych i jak gratulować wygranym. Podam kilka przykładów gier i zabaw , które czegoś uczą, roziwjają a także zachęcają do nauki. 

1. Puzzle,domino, dopasowanie wyrazu do obrazka. 

Świetne zabawy dzięki którym dziecko ćwiczy percepcję wzrokową.Wymaga dużego skupienia i cierpliwości. Jeśli odbywa się w grupie uczy współpracy i wzajemnego wsparcia. 
2. Historyjki obrazkowe.

Rozwijają logiczne myślenie, uczą sposobu wypowiadania , umiejętności słuchania i rozumienia wypowiedzi innych.Kształtuje stosunek dziecka do otoczenia, rozwija wyobraźnię oraz wzbogaca słownictwo. 3.Zgadnij, co to?

Zabawa rozwija percepcję słuchową. Dziecko  wyłącznie na podstawie dźwięku przedmiotu musi odgadnąć, co to jest. Nie widzi danego przedmiotu, nie może go dotknąć ani uzyskać żadnej podpowiedzi ze storny innych dzieci czy nauczyciela.Musi opierać się wyłącznie na wrażeniu słuchowym.

4. Zrób to sam. 

Zabawa polega na tym, aby dziecko dokończyło w dowolny sposób rysunek. Maluchowi daje się kartkę na której narysowane jest kilka kropek,kresek czy plam. Zadaniem dziecka jest narysować taki rysunek aby to co jest na kartce wkomponowało się  w jego pracę plastyczną tak, aby tworzyła logiczną całość. Zabawa ćwiczy sprawność manualną i myślenie twórcze i zdolności artystyczne.

5.Łańcuch słów. 

Zabawa polega na tym, że pierwsze dziecko podaje dowolny wymyślony przez siebie wyraz kolejne dziecko podaje wyraz na ostatnią literę poprzedniego itd. Dla utrudnienia można ustalić kategorię np. "zwierzęta leśne". Zabawa ta rozwija logiczne myślenie, poznawanie nowych pojęć i  poszerzanie wiedzy na daną tematykę. 

6. Co jest w worku?

Zabawa polega na tym, że do nieprzeźroczystego worka wkładamy kilka przedmiotów użytku codziennego , dziecko jedynie na podstawie dotyku musi odgadnąć co to jest. Gra ta rozwija wyobraźnię oraz zdolności manualne. 

Każda zabawa czegoś uczy , każda coś rozwija. Trzeba tylko odpowiednio dziecko zachęcić i zmotywować. Małymi krokami w końcu osiągniemy upragniony cel.
2 komentarze:

  1. Łańcuch słów - bardzo lubiłam tą zabawę. Zresztą najczęściej w czasie podróży gramy w tą grę z chłopakami. Zabawa z pokolenia na pokolenie bawi i uczy :).Fajny artykuł, pomocny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też ją uwielbiałam ;-) i Państwa-Miasta też królowały jak byłam w wieku Tosia :)

    OdpowiedzUsuń

Contact Us

Find Us
Copyright © 2014 Taliwzmianki , Blogger