Bądź człowiekiem.

Przyszedł i zapytał czy może coś zrobić wokół domu w zamian za odrobinę jedzenia. Czysty , zadbany i uprzejmy Pan z uśmiechem na twarzy lecz ogromnym smutkiem i żalem  w oczach.

-Nie chcę pieniędzy, chciałbym tylko coś zjeść. W zamian mogę coś posprzątać koło domu, drzewa narąbać...

- Odwiedzał Pan wszystkie domy na naszej ulicy? Nikt nie pomógł? 

-Tak w każdym byłem. Źle patrzą na takich jak ja. Wypraszali , więc grzecznie odchodziłem. Nie lubię nic za darmo dostawać. A po co się pchać tam gdzie mnie nie chcą...

- Przykro mi, ja również nie mam dla Pana niczego co mógłby Pan zrobić, ale na pewno nie wypuszczę Pana z pustymi rękoma. 

Radość jaka zawitała w jego oczach na widok jedzenia i gorącej herbaty jest nie do opisania.

-Dziękuję , tacy dobrzy ludzie...może ja jednak coś posprzątam? Liście zgrabię? Drzewa z lasu przyniosę? 

- Nie trzeba, proszę zjeść i wypić herbatę póki ciepła. Wystarczy mi świadomość, że mogłam Panu pomóc. 

Uśmiechnął się tylko i skinął głową.

Serce się kraje. Odwiedził kilkanaście domów na tej ulicy , kto wie ile ich odwiedził zanim trafił na ten w którym dostał to o co prosił. Wszyscy go odsyłali. Bo przecież taki który prosi o jedzenie to musi być pijak, złodziej albo morderca. Bądźmy ludźmi i traktujmy innych jak równych sobie. Nikt nie jest gorszy. Niektórym po prostu powinęła się noga i źle pokierowali swoje życie. Obrali nie ten tor...drobne gesty mogą zdziałać wiele. Nie okazujcie serc tylko w obliczu tragedii czy świąt. Pomaganie to nie działanie na pokaz...Pomaganie to najdrobniejsze a przede wszystkim bezinteresowne gesty płynące z głębi serca a nie po to aby pokazać, że "się pomaga". Każdy z nas może kiedyś stanąć po tej drugiej stronie, przecież jesteśmy tylko ludźmi a "błądzić jest rzeczą ludzką". Uczynione dobro wraca ze zdwojoną siła, pamiętajmy o tym.


4 komentarze:

 1. Takim ludziom warto pomagać;)) ale denerwują mnie ci co przyjdą człowiek czasami odda im swój ostatni grosz a on tak mało....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz co Madziku, ja nie znoszę ludzi, którzy oceniają innych po pozorach.

   Usuń
 2. Nigdy nie wiadomo, kiedy i my będziemy potrzebować pomocy, warto pomagać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Każdemu może potknąć się noga.

   Usuń

Contact Us

Find Us
Copyright © 2014 Taliwzmianki , Blogger